Měna

Články od vody

​Spinmad – rotující ocásky

5.4.2018

Spinmad – rotující ocásky

Jsou tomu již tři roky, co jsem o této nástraze zaslechl z vyprávění, že prý tutovka na boleny.

No moc jsem tomu nevěřil, ale vzhledem k přípravám na obhajobu vítězství ve druhém ročníku závodů Křetínský čtyřboj, bylo jasno. V těchto závodech jde o to, ulovit čtyři druhy ryb štika, candát, okoun a bolen. Aktivoval jsem spřátelené kolegy z Polska a ti mi poslali 3ks 10g Wira s rotujícím ocáskem v modré barvě, to prý je tutovka. Jen nahodit a tahat, ryba si to už najde sama.

Nastal čas prvního závodního dne a my vypluli do krásného zamlženého rána na vodu, kde jsme nikdy předtím nebyli. Slyšeli jsme o úlovcích opravdu velkých okounů, slušných candátů a tak nezbývalo než se snažit. S okounem problém nebyl, brali skvěle. Navíc za prvním zlomem z šesti na devět metrů se nám poměrně rychle podařil ulovit i slušný candát kolem 50cm. Začátek z říše snů pokračoval prvním náhozem velké rotačky ke břehu a úlovkem štiky 45cm. Tak a teď bolena a jdeme zlepšovat kvalitu. Ulovit bolena v chladném říjnu, se nakonec ukázalo být tvrdým oříškem. Věděli jsme o místech, kde boleni lovili prakticky neustále, ale to mnoho jiných posádek také. Boleni měli jasno, co známe na to kašlem. Na našich prutech se vystřídali snad všechny nástrahy od rotaček po všechny možné woblery, až mé oko padlo na nástrahu s rotujícím ocáskem, to musíme zkusit. Prvních pár náhozů nic, když tu najednou Taras dostal tvrdý záběr do prutu, zajásali jsme ,,bolen", však při zdolání u lodě se ukázalo, že jde o pěknou štiku, která nám výrazně zvedla body. Po dalším dvouhodinovém snažení se nám nakonec povedlo jednoho bolena přelstít, jak jinak než na rychle taženého spinmada. Večer při vyhlášení byla laťka do druhého dne nasazena hodně vysoko, první místo. To budou nervy.

Druhý den byl o poznání jiný, okouni nebrali vůbec, žádná mlha prostě mrtvo. Zaměřili jsme se na lov candáta, což se nám podařilo poměrně brzo a to hned na dalším zlomu dna z 9 na 14 metrů. Asi hodinu poté přišla na malé kopyto náhodná štička a nakonec i okoun. Vyrazili jsme na naše loviště dokonat dílo. Situace se opakovala, boleni lovili všude kolem nás, ale přimět ho k záběru byla velká hra nervů. Nakonec se nám sázka na jistotu vyplatila a bolena, no spíš bolínka jsme ulovili. Večer při vyhlášení bylo vše jasné. Obhájili jsme vítězství z loňska a to hlavně díky té zvláštní nástraze, protože okouna, štiku a candáta chytilo hodně posádek. Poskládat všechny rybí druhy po oba dny se povedlo jen nám.

Na nástrahu jsem pomalu zapomněl, až jednou na Labi s mým kamarádem Rudánkem. Ryby brali krásně, útočili na gumy a rotačky no prostě sen. A mě to nedalo a začal jsem testovat. Nasadil 10 g Spinmada a nestačil se divit. Tři náhozy ke břehu a tři pěkný okouni. Další nához do proudu na volnou vodu a najednou sem uvázl, ,,táhnu nějaký strom" říkám. Když tu se strom zastavil a vymotal mi bezmála 10 metrů šňůry. Po tuhém boji se u lodi vyvalila parma, ale jaká, rovných 75 centimetrů. Neskutečná ryba. Od té doby jsem začal pátrat, až sem vypátral výrobce polského Spinmadu. Slovo dalo slovo a distribuce této nástrahy do Čech mohla začít.

Sortiment firmy zahrnuje ve své podstatě dva typy vláčecích nástrah a to cikády a spinners tail (rotující ocásek). Od toho se pak odvíjí velikost, váha, osazení háčky a materiál tělíček.

Cikády jsou vyráběny v pěti různých gramážích 2,5g, 5g, 9g, 12g a 18g. Hodí se k lovu všech ryb. Vzhledem k těžišti nástrahy, jsou velkou výhodou velmi dobré letové vlastnosti. V každé cikádě je na hřbetu několik dírek pro uchycení nástrahy karabinkou k vlasci. Pokud uchytíte v přední dírce, nástraha má menší kmit, jede vodou vodorovně a hodí se pro rychlé tažení nástrahy. Vhodné především pro lov bolenů. Čím více posouváte nástrahu dopředu, uchytíte v zadních dírkách, tím je chod nástrahy agresivnější. Lze poté vodit pomaleji, spouštět ke dnu a poté rychlými tahy zvedat. Hodí se především k lovu candátů a štik. Nejmenší nástrahou typu cikáda je tzv. motýlek. Motýlek má k uchycení pouze jeden otvor a ve vodě připomíná svým chodem hodně agresivně vedeného woblera. Váha 2,5g s tím že těžiště je v jednom místě a nástraha letí velmi daleko. Motýlek je výborný k lovu pstruhů na stojatých vodách a k lovu tloušťů ve vodách tekoucích.

Pro mě oblíbenějším typem nástrahy jsou spinner baits. Tyto nástrahy jsou osazeny trojháčky či dvojháčky. Spinner baity se skládají ze dvou částí, tělíčka a rotujícího plíšku, který láká ryby k útoku a zároveň zpomaluje propad nástrahy.

Vzhledem k tomu, že mým nejoblíbenějším způsobem přívlače, je lov na gumové nástrahy, jsem nejvíce přimknul k nástrahám Tail Spinners s názvy Big 4g, Mag 6g, Wir 10g, Jag 18g a 36g Turbo. Jsou osazeny dvojháčky a umožňují tak lov, prakticky totožný s lovem na gumu. Dvojháček obepíná tělo nástrahy a tím se méně vázne. Lov s těmito nástrahami je jednoduchý. Po náhozu nástrahy okamžitě překlopím překlapěč navijáku a s napnutou šňůrou zřetelně cítím, jak rotující plíšek brzdí propad nástrahy ke dnu. Ověřím si tím i to, zda se nástraha při náhozu nezamotala. Občas se stane, že záběr přijde již při klesání. Po dopadu nástrahy na dno, ji začnu nepravidelně navíjet zpět, dělám přestávky, hraju si s ní, spouštím opět na dno, zrychluji, prostě se snažím ryby vyburcovat k akci. Nejdůležitější věcí, je jako ostatně při každém způsobu přívlače, neustálý kontakt s nástrahou. Nejčastějším úlovkem je okoun, dále pak štika a bolen, v proudné vodě se dá ulovit parma či trofejní tloušť.

Polští rybáři jsou těmito nástrahami velmi unešení. Vyrábějí sami jednotlivé komponenty a teprve po příchodu k vodě, si je poskládají tak, jak uznají za vhodné. Podle aktuálních místních podmínek. Tímto způsobem vyhráli prestižní závody jako je Gunki Cup v Rotterdamu či mezinárodní mistrovství ČR z lodí.

Nástraha Jigmaster je vyráběna v gramáži 8g, 12g a 24g materiál těla je tvrzená pryskyřice a je osazena trojháčkem. Je určená pro tažení vodou s občasnými přestávkami či poškubáváním. Nejvíce se mi osvědčilo nástrahu nahodit, pustit ke dnu a poté plynule táhnout, záběry přicházejí ve chvíli, kdy přestanu navíjet a nástraha začne klesat ke dnu. Nástraha je výborná k lovu štik a trofejních okounů. Vyrábí se v 12 barevných variacích.

Dalším typem nástrahy je Crazy Bug co je napodobenina velké larvy hmyzu. Je z odlehčené pryskyřice a má vzadu umístěný rotující plíšek. Hodí se k lovu pstruhů na stojatých i tekoucích vodách. Vzhledem ke své nízké hmotnosti propadá vodou velmi pomalu a tudíž i vedení nástrahy může být pomalejší. Vyrábí se ve 4 a 8g, barevná škála obsahuje 12 kombinací.

Ještě pár slov k nahazování těchto nástrah. Ideální způsob je klasické plynulé nahození přes hlavu. Nástraha se tímto způsobem prakticky nezamotává. Nejsou vhodné náhozy spodem či bokem. Oproti jiným typům nástrah, lze zde docílit velmi dalekých náhozů a nástrahu vézt poměrně pomalu i v mělčí vodě. Rotující plíšek brání prudkému propadu u poměrně těžkých nástrah.

Přeji hodně pěkných úlovků s nástrahami od firmy Spinmad

Za tým FT Fishing

František Čáha

Přívlač podle slabikáře

21.12.2017

Přívlač podle slabikáře

Poslední dobou od začínajících vláčkařů často slýchávám otázky týkající se základů přívlače. Přivedlo mě to k napsání pár informací tak, aby byly srozumitelné pro všechny. Jelikož je mou oblíbenou metodou přívlače lov na gumové nástrahy a jigování, pokusím se vám přiblížit základní sestavení udice a různé možnosti montáží. Nechci se zde pouštět k polemikám o výběru prutu a navijáku, neboť to závisí na vkusu a obsahu peněženky každého rybáře.

Zřejmě úplně první otázka, která mě napadá, je:

POUŽÍT VLASEC NEBO PLETENOU ŠŇŮRU?

A odpověď: Vše podle podmínek rybo- lovu, podle vzdálenosti lovného místa a především v závislosti na hmotnosti nástrahy. Já osobně preferuji pravidlo, které se řídí váhou nástrahy. Pokud nástraha váží do 4g používám bez větších problémů vlasec, jelikož váha nástrahy příliš nepůsobí na průtažnost vlasce a ten poté dostatečně přenáší dění pod vodní hladinou. To znamená, že dokážete rozeznat záběr nebo jen drcnutí do překážky. Zároveň lze ještě docela ob- stejně ovládat nástrahu a přenášet na ní pohyb špičkou prutu.

Na veškerý lov jigováním lze použít pletené šňůry. Na trhu je mnoho značek a šňůry se dnes vyrábějí i ve velmi tenkých průměrech, tudíž se dají použít i na ty nejlehčí nástrahy. Největší výhodou pletenky je její nulová průtažnost. Při správném vedení nástrahy cítíte každé ťuknutí nástrahy o dno či sebemenší dotek ryby. Při nákupu se nenechte zmást označením. Každá firma používá trochu jiné. Někdy je udávána nosnost v librách, jindy v kilogramech a průměr v mm nebo v japonském značení. Určitě se vyplatí si při výběru nalézt bližší in- formace. Návin se většinou prodává ve 120–150 metrech, což je zcela dostateč-né. Před navíjením na naviják je občas nutné šňůru ,,podmotat" vlascem, tak aby byla cívka dostatečně plná. Docílíme tím maximální délky náhozu. Nesmí však být přeplněná. Dost často pak vylétají tzv. paruky a zbytečně poté přicházíte o cenné metry šňůry.

Mezi pletenou šňůru a nástrahu se po- užívá fluorocarbonový návazec. Má to několik důvodů. Jedním z nich je ten, že je pro ryby neviditelný, dalším neméně důležitým je jeho lepší odolnost proti otěru v porovnání se šňůrou. Fluorocarbonový návazec silnějších průměrů cca od 0,60mm se doporučuje i pro lov štik. Délka návazce se používá kolem 50 cm. Pokud je velmi čistá voda není od věci použít návazec i podstatně delší.

NÁSTRAHA, BARVA, VELIKOST

Takže máme prut a naviják, na něm na- vinutou šňůru a k té přivázaný fluorocarbon. Co dál? Přichází to nejdůležitější a to je volba správné nástrahy, barvy, velikosti a dále volba správné gramáže dle hloubky a proudění vody. Můžeme tak vybírat z několika možností montáží. Uvedu zde jen ty nejjednodušší.

Úplně nejběžnější je jigová hlavička buď s nálitkem či bez. Osobně mám radši bez nálitku. Neničí tolik nástrahy, a pokud máte obavy, že vám budou z háčků sjíždět, jednoduše nástrahy přilepte kapičkou vteřinového lepidla. Co se týká gramáže, tak je závislá na velikosti nástrahy, hloubky, proudění vody a dokonce i síle větru, tzn. čím větší hloubka a proud, tím těžší jigová hlava. Důležité je zřetelně cítit dosednutí nástrahy na dno. Jen pro příklad: na klidné vodě volím u nástrahy vibro fat 7 cm při hloubce 8 metrů, váhu hlavičky cca 10 gramů. Jigovou hlavičku můžete navázat rovnou na konec fluorocarbonového návazce. Další věcí, která je neméně důležitá je délka háčku. Obecně platí pravidlo, že by háček měl zasahovat alespoň do 1/3 délky nástrahy.

ČEBURAŠKA

Další možností lovu přívlačí jigováním je použití stále oblíbenější čeburašky. Tato velice jednoduchá montáž k nám přišla z východu. Čeburaška je olověná zátěž ve tvaru kuličky, která má ve své horní polovině díru a v té ocelový drátek. Do jednoho ouška drátu se nasazuje háček, drátek se poté vsune do kuličky a zajistí karabinkou. Hlavní výhodou čeburašky je především větší volnost nástrahy a tím i lepší pohyb, který láká ryby k záběru. Větší volnost nástrahy umožňuje rybě lépe nasát nástrahu a tím zvyšuje úspěšnost záseku. Čeburaška nabízí možnost použití různých druhů háčků, jak offsetových tak i rovných. Offsetové háčky používáme především při lovu na vodách s větším výskytem vázek. Při volbě váhy čeburašky postupujeme stejně jako při jigové hlavičce. Velkou výhodou je možnost použití a kombinování různých velikostí háčků s různě těžkými zátěžemi. Např. při lovu štik v rákosí lze použít čeburašku 2 gramy a velkou nástrahu s offsetovým háčkem velikosti např. 6/0, sestava pak minimálně váz- ne, proplétá se mezi jednotlivými stvoly a láká štiky k záběru. A naopak ji můžeme použít, pokud chcete chytat malou gumkou ve větší hloubce. Při použití čeburašky je nutné používat karabinku tu připnout do volného očka, zabráníte tím uvolnění kuličky a následnému roztažení drátku. I u čeburašek volíme délku háčku zhruba do 1/3 nástrahy, tak aby měla co největší možnost pohybu.

Čeburašky se vyrábějí nejen z olova ale také z wolframu (tungsten). Tyto čeburašky mají při stejných gramážích podstatně menší velikost a jsou velmi přesně tvarované. Nevýhodou bývá vyšší cena.

TECHNIKA

Způsob vláčení jigových hlaviček nebo čeburašek s nástrahou, je prakticky stejný. Snažíme se imitovat přirozenou potravu ryb, jako jsou raci, nymfy a především malé rybky. Při vedení nástrahy s ní můžeme vyskakovat ze dna a pak ji nechat pomalu propadat sloupcem, nebo jen plynule přitahovat a tak prochytávat různé hloubky. Každý dravec chce něco trochu jiného a může se to velmi lišit dle podmínek jako je počasí, denní doba, roční období a podobně.

BARVA

Volba gumové nástrahy značně závisí na tom, jakou rybu a za jakých podmínek chceme lovit. Co se barev týká, zde se názory rybářů značně rozcházejí a každý vsází na barvy, kterým věří. Obecně platí že, čím je čistější voda a jasné počasí tím jsou úspěšnější tmavé barvy a naopak. Dost často svou roli hladinou. Já si myslím že, na barvě nástrahy hodně záleží. Mnohokrát se mi stalo, že po změně barvy začaly ryby opět brát. Ohledně tvaru gumových nástrah mohu doporučit různá kopýtka, Vibro wormy, Vibro faty či různé napodobeniny vodního hmyzu jako jsou nymfy raci a podobně.

MONTÁŽE

Dalšími možnostmi lovu na gumové nástrahy jsou různé druhy montáží, jako je dropshot, carolina, texas nebo jen obyčejný přívěs. Každá z těchto montáží má své výhody i nevýhody, ale o tom třeba zase někdy příště.

Na závěr bych chtěl podotknout že, lov ryb nemá žádnou přesnou logiku, takže se nebojte experimentovat a zkoušet. Už jsem viděl ulovit velké ryby na nástrahy a montáže, které obecná pravidla naprosto popíraly.

Petrův zdar přeje František Čáha

Kasari - horká novinka z dílny Crazy Fish

10.5.2017

Kasari - horká novinka z dílny Crazy Fish. Věrně napodobuje dva druhy hmyzu, který je přirozenou potravu všech ryb žijících ve vodě.
Larva vážky - vyskytuje se prakticky u všech rybníků a řek.Tedy především ve vodách mimopstruhových.
Pošvatka- vyskytuje se především v podhorských potocích a řekách.
Nástraha KASARI se vyrábí ve dvou variantách, plovoucí a potápivé. Od každé z nich pak kolem 15 barev. K dispozici jsou také mixy. V příchutích oliheň a krab.
Kasari je nejúčinější ve spojení s čeburaškou, která jí dává volnost pohybu.

https://www.ftfishing.cz/gumove-nastrahy/crazy-fish/kasari/

Zde se můžete podívat na video jak nástraha pracuje:

https://www.youtube.com/watch?v=nDxexW46pbY

Dírky jezero Za Valem

22.1.2017

Výborné počasí, super parta - co víc si člověk může přát

Dírkovaná jezero Za Valem

8.1.2017

Poměrně úspěšná výprava hlavně pro kamaráda Tomáše, který mě přechytal poměrem 6:2. Zřejmě má lepší výběr dírky.

Synapse SYS 742 M 5-20g versus Vizor VZR 662 ML 5-21g

30.12.2016

Poslední prosincový víkend jsem se rozhodl otestovat, tyto dva proutky o kterých si myslím že výborně reprezentují značku Favorite. Vypravil jsem se na Slapskou přehradu a chytal jsem z lodi. Na oba pruty jsem postupně nakládal nástrahy a čeburažky různých délek a gramáží a testoval jakou mají citlivost, rychlost a maximální gramáž.

Vizor se především vzhledem ke své délce 1,98m jevil o mnoho rychlejší a citlivější. Gramáž 5-21g odpovídala možnostem prutu. Při váze nástrah kolem 6g byl prut velmi citlivý a dalo se rozpoznat zda nástraha pracuje či má např. zamotaný ocásek. Při horní hranici tj 21g prut v pohodě zvládl odhodit čeburažku 16g s 12cm vibro wormem což odpovídá váze cca 26g. Prut dobře pracoval a při záseku candáta nedal rybě šanci.

Synapse- na tento proutek jsem byl velmi zvědavý, mnoho rybářů mi ho doporučovalo jako top produkt. Velmi dobře pracoval v celém rozpětí 5-20g a dalo se na něj naložit i o něco více. Vzhledem k délce 2,24m se snáze kontrolovala nástraha a i zde byl cítit každý pohyb. Prut byl příjemný do ruky a díky přímému kontaku s blankem se dal rozpoznat i velmi jemný záběr.

Navijáky jsem používal značku Daiwa velikosti 2500, pletenou šňůru Sunline 4lb a 6lb s koncovým flourcarbonovým návazcem 0,23mm.

Pokud bych si měl vybrat tak bych si do lodi pořídil Vizora a pro lov ze břehu Synapsi. Oba pruty se hodí jak pro lov s jigy, tak i středně velkými woblery a rotačkami.

Prosincový Duhák revír Písák

26.12.2016

Výborně organizované závody pro milovníky lovu pstruhů na stojatých vodách.

Závod byl čtyřkolový, chytalo se 4x půl hodiny. Nejdůležitější bylo chytit rybu v každém kole. To byl klíč k celému úspěchu.

V kvalitní konkurenci bratří Čepeláků či loňského nejlepšího závodníka Marka Dundra se mi povedlo vybojovat třetí místo.

Top nástraha plandavka Seeker 2,5g v barvách 26, 27, 32 a 33.

V gumových nástrahách byl rozhodně top NANO Minnow v barvách 6 Chartreuse a 53 Light pink.