Měna

​Spinmad – rotující ocásky

5.4.2018

Spinmad – rotující ocásky

Jsou tomu již tři roky, co jsem o této nástraze zaslechl z vyprávění, že prý tutovka na boleny.

No moc jsem tomu nevěřil, ale vzhledem k přípravám na obhajobu vítězství ve druhém ročníku závodů Křetínský čtyřboj, bylo jasno. V těchto závodech jde o to, ulovit čtyři druhy ryb štika, candát, okoun a bolen. Aktivoval jsem spřátelené kolegy z Polska a ti mi poslali 3ks 10g Wira s rotujícím ocáskem v modré barvě, to prý je tutovka. Jen nahodit a tahat, ryba si to už najde sama.

Nastal čas prvního závodního dne a my vypluli do krásného zamlženého rána na vodu, kde jsme nikdy předtím nebyli. Slyšeli jsme o úlovcích opravdu velkých okounů, slušných candátů a tak nezbývalo než se snažit. S okounem problém nebyl, brali skvěle. Navíc za prvním zlomem z šesti na devět metrů se nám poměrně rychle podařil ulovit i slušný candát kolem 50cm. Začátek z říše snů pokračoval prvním náhozem velké rotačky ke břehu a úlovkem štiky 45cm. Tak a teď bolena a jdeme zlepšovat kvalitu. Ulovit bolena v chladném říjnu, se nakonec ukázalo být tvrdým oříškem. Věděli jsme o místech, kde boleni lovili prakticky neustále, ale to mnoho jiných posádek také. Boleni měli jasno, co známe na to kašlem. Na našich prutech se vystřídali snad všechny nástrahy od rotaček po všechny možné woblery, až mé oko padlo na nástrahu s rotujícím ocáskem, to musíme zkusit. Prvních pár náhozů nic, když tu najednou Taras dostal tvrdý záběr do prutu, zajásali jsme ,,bolen", však při zdolání u lodě se ukázalo, že jde o pěknou štiku, která nám výrazně zvedla body. Po dalším dvouhodinovém snažení se nám nakonec povedlo jednoho bolena přelstít, jak jinak než na rychle taženého spinmada. Večer při vyhlášení byla laťka do druhého dne nasazena hodně vysoko, první místo. To budou nervy.

Druhý den byl o poznání jiný, okouni nebrali vůbec, žádná mlha prostě mrtvo. Zaměřili jsme se na lov candáta, což se nám podařilo poměrně brzo a to hned na dalším zlomu dna z 9 na 14 metrů. Asi hodinu poté přišla na malé kopyto náhodná štička a nakonec i okoun. Vyrazili jsme na naše loviště dokonat dílo. Situace se opakovala, boleni lovili všude kolem nás, ale přimět ho k záběru byla velká hra nervů. Nakonec se nám sázka na jistotu vyplatila a bolena, no spíš bolínka jsme ulovili. Večer při vyhlášení bylo vše jasné. Obhájili jsme vítězství z loňska a to hlavně díky té zvláštní nástraze, protože okouna, štiku a candáta chytilo hodně posádek. Poskládat všechny rybí druhy po oba dny se povedlo jen nám.

Na nástrahu jsem pomalu zapomněl, až jednou na Labi s mým kamarádem Rudánkem. Ryby brali krásně, útočili na gumy a rotačky no prostě sen. A mě to nedalo a začal jsem testovat. Nasadil 10 g Spinmada a nestačil se divit. Tři náhozy ke břehu a tři pěkný okouni. Další nához do proudu na volnou vodu a najednou sem uvázl, ,,táhnu nějaký strom" říkám. Když tu se strom zastavil a vymotal mi bezmála 10 metrů šňůry. Po tuhém boji se u lodi vyvalila parma, ale jaká, rovných 75 centimetrů. Neskutečná ryba. Od té doby jsem začal pátrat, až sem vypátral výrobce polského Spinmadu. Slovo dalo slovo a distribuce této nástrahy do Čech mohla začít.

Sortiment firmy zahrnuje ve své podstatě dva typy vláčecích nástrah a to cikády a spinners tail (rotující ocásek). Od toho se pak odvíjí velikost, váha, osazení háčky a materiál tělíček.

Cikády jsou vyráběny v pěti různých gramážích 2,5g, 5g, 9g, 12g a 18g. Hodí se k lovu všech ryb. Vzhledem k těžišti nástrahy, jsou velkou výhodou velmi dobré letové vlastnosti. V každé cikádě je na hřbetu několik dírek pro uchycení nástrahy karabinkou k vlasci. Pokud uchytíte v přední dírce, nástraha má menší kmit, jede vodou vodorovně a hodí se pro rychlé tažení nástrahy. Vhodné především pro lov bolenů. Čím více posouváte nástrahu dopředu, uchytíte v zadních dírkách, tím je chod nástrahy agresivnější. Lze poté vodit pomaleji, spouštět ke dnu a poté rychlými tahy zvedat. Hodí se především k lovu candátů a štik. Nejmenší nástrahou typu cikáda je tzv. motýlek. Motýlek má k uchycení pouze jeden otvor a ve vodě připomíná svým chodem hodně agresivně vedeného woblera. Váha 2,5g s tím že těžiště je v jednom místě a nástraha letí velmi daleko. Motýlek je výborný k lovu pstruhů na stojatých vodách a k lovu tloušťů ve vodách tekoucích.

Pro mě oblíbenějším typem nástrahy jsou spinner baits. Tyto nástrahy jsou osazeny trojháčky či dvojháčky. Spinner baity se skládají ze dvou částí, tělíčka a rotujícího plíšku, který láká ryby k útoku a zároveň zpomaluje propad nástrahy.

Vzhledem k tomu, že mým nejoblíbenějším způsobem přívlače, je lov na gumové nástrahy, jsem nejvíce přimknul k nástrahám Tail Spinners s názvy Big 4g, Mag 6g, Wir 10g, Jag 18g a 36g Turbo. Jsou osazeny dvojháčky a umožňují tak lov, prakticky totožný s lovem na gumu. Dvojháček obepíná tělo nástrahy a tím se méně vázne. Lov s těmito nástrahami je jednoduchý. Po náhozu nástrahy okamžitě překlopím překlapěč navijáku a s napnutou šňůrou zřetelně cítím, jak rotující plíšek brzdí propad nástrahy ke dnu. Ověřím si tím i to, zda se nástraha při náhozu nezamotala. Občas se stane, že záběr přijde již při klesání. Po dopadu nástrahy na dno, ji začnu nepravidelně navíjet zpět, dělám přestávky, hraju si s ní, spouštím opět na dno, zrychluji, prostě se snažím ryby vyburcovat k akci. Nejdůležitější věcí, je jako ostatně při každém způsobu přívlače, neustálý kontakt s nástrahou. Nejčastějším úlovkem je okoun, dále pak štika a bolen, v proudné vodě se dá ulovit parma či trofejní tloušť.

Polští rybáři jsou těmito nástrahami velmi unešení. Vyrábějí sami jednotlivé komponenty a teprve po příchodu k vodě, si je poskládají tak, jak uznají za vhodné. Podle aktuálních místních podmínek. Tímto způsobem vyhráli prestižní závody jako je Gunki Cup v Rotterdamu či mezinárodní mistrovství ČR z lodí.

Nástraha Jigmaster je vyráběna v gramáži 8g, 12g a 24g materiál těla je tvrzená pryskyřice a je osazena trojháčkem. Je určená pro tažení vodou s občasnými přestávkami či poškubáváním. Nejvíce se mi osvědčilo nástrahu nahodit, pustit ke dnu a poté plynule táhnout, záběry přicházejí ve chvíli, kdy přestanu navíjet a nástraha začne klesat ke dnu. Nástraha je výborná k lovu štik a trofejních okounů. Vyrábí se v 12 barevných variacích.

Dalším typem nástrahy je Crazy Bug co je napodobenina velké larvy hmyzu. Je z odlehčené pryskyřice a má vzadu umístěný rotující plíšek. Hodí se k lovu pstruhů na stojatých i tekoucích vodách. Vzhledem ke své nízké hmotnosti propadá vodou velmi pomalu a tudíž i vedení nástrahy může být pomalejší. Vyrábí se ve 4 a 8g, barevná škála obsahuje 12 kombinací.

Ještě pár slov k nahazování těchto nástrah. Ideální způsob je klasické plynulé nahození přes hlavu. Nástraha se tímto způsobem prakticky nezamotává. Nejsou vhodné náhozy spodem či bokem. Oproti jiným typům nástrah, lze zde docílit velmi dalekých náhozů a nástrahu vézt poměrně pomalu i v mělčí vodě. Rotující plíšek brání prudkému propadu u poměrně těžkých nástrah.

Přeji hodně pěkných úlovků s nástrahami od firmy Spinmad

Za tým FT Fishing

František Čáha